Centrum biologické léčby revmatických onemocnění
Onemocnění pohybového ústrojí jsou i v současné době jedněmi z těch, která postihují poměrně velkou část populace a která jsou přesto mnoha lidmi podceňována.
Revmatologie je komplexní obor, který se zabývá nemocemi po-hybového aparátu. Mezi závažné choroby patří revmatoidní artritida, při které jsou zánětem postižené drobné klouby rukou, provázené ranní ztuhlostí. Často však bývají zánětem postiženy i velké klouby jak horních, tak dolních končetin. Další typickou chorobou je ankylozující spondylitida, známá jako bechtěrevova nemoc. Ta se projevuje zánětlivým typem bolestí v zádech. Častou chorobou je také psoriatická artritida, kdy mají pacienti současně postiženou kůži lupénkou a klouby zánětem. Nejčastěji se však setkáváme s pacienty s osteoartrózou, což je degenerativní proces, známý jako opotřebování kloubů.
V posledních 20 letech došlo k obrovským změnám v léčbě. Počátkem 90. let objevil professor Sir Ravinder Maini, FRCP, FMedSci, FRS protilátku proti jednomu zánětlivému cytokinu, který nese název TNF alfa. Dnes jsou tyto preparáty známy jako BIOLOGICKÁ LÉČBA. Jedná se o velmi účinnou léčbu, zacílenou přímo do místa zánětu. Výsledkem je razantní utlumení zánětu v postižených kloubech. Velmi účinná je nejen u revmatoidní artritidy, zásadně změní také těžký úděl "Bechtěreviků", jejichž kvalita života před zahájením a po zahájení léčby je naprosto neporovnatelná. U psoritické artritidy dochází ke zlepšení kožního nálezu až o 75 %.
Biologická léčba je velmi nákladná. Podává se proto jen ve specializovaných centrech, v tzv. Centrech biologické léčby, kterých je v ČR 25. Tato centra mají speciální smlouvy se zdravotními pojišťovnami, zejména z důvodů, aby tato léčba mohla být poskytnuta těm nejpotřebnějším. Vývoj vědeckých poznatků v této oblasti je obrovský a jde velmi rychle dopředu. Revmatologové pracující v Centrech biologické léčby mají tedy za povinnost se dále velmi intenzivně vzdělávat, proto jsem absolvovala řadu stáží v zahraničí a mojí nutnou povin-ností je také pravidelná účast na mezinárodních setkáních odborníků v revmatologii, kde se předávají poslední zkušenosti získané péčí o pacienty s biologickou léčbou i v jiných zemích Evropy a jinde ve světě.
Osteoporóza je oprávněně řazena mezi civilizační nemoci. Riziko jejího vzniku a rozvoje zvyšuje nedostatek pohybu a nedostatek vápníku ve stravě, nejzákeřnější komplikací jsou pak zlomeniny páteřních obratlů a zlomeniny krčku stehenní kosti. Je to onemocnění velice časté. Postihuje kolem 1 milionu žen a mužů v ČR. Nejčastěji postihuje ženy po menopauze. Časté a nebezpečné je však i odvápnění u mužů a mladých dospělých, kde se často na tuto diagnózu nemyslí.
Rozhodně bych doporučila nepodceňovat pravidelné lékařské kontroly. Vyšetření denzitometrem by měla absolvovat každá žena na začátku nástupu menopauzy. Pro úspěšnou prevenci i léčbu je nutný soustavný a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, dostatek pohybu a posílení fyzické kondice. Důležitá jsou, zejména pro lidi trpící některým z uvedených one-mocnění, opatření zaměřená na snížení rizika pádu. Každý by si měl především uvědomit, že už probíhající onemocnění nelze zcela vyléčit, ale včasným diagnostikováním můžeme zabránit jeho dalšímu rozvoji.